Hayvancılıkta Çadır Yapıların Kullanımı

Hayvancılıkta Çadır Yapıların Kullanımı

Günümüzde hayvancılık yatırımları giderek ivme kazanmakta. Bu ülkemiz açısından oldukça olumlu bir gelişme fakat yatırımcı için büyük bir maddi sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Yeni iş kuracakların veya mevcut işini büyütmek isteyen yetiştiricilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi de barınak inşası. Günümüzde barınak inşaatlarında çeşitli teknikler kullanılmakta fakat bu teknikler oldukça büyük meblağlara mal olmaktadır. Bu noktada günümüzde popülerliği giderek artan çadır yapılar devreye giriyor. Tarımsever ekibi sizler için Türkiye’nin önde gelen çadır yapı üreticisi AKAY Çadır ile hayvancılıkta çadır yapıların kullanımını konuştu. İşte detaylar…

AKAY Çadır Kimdir?
2011 yılında Şanlıurfa’da kuruldu. Kurulduğu günden beri yalnızca çadır yapılar üzerine çalışmış bir şirketidir. Teslim ettiği başarılı projeler ile bugün sektörde önde gelen firmalardan birisidir.

Neden Çadır Yapılar Tercih Edilmelidir?
Yeni bir yatırıma başlayacak olan veya mevcut işletmesini büyütmek isteyen yetiştiricilerimizin belini büken şeylerden birisi de barınak maliyetleridir. Betonarme barınaklar, ahır içi sistemlerin de eklenmesiyle beraber oldukça pahalıya mal olmaktadır. Oysaki çadır yapıların betonarme yapılarda hiçbir farkı bulunmamaktadır. Yatırımcı betonarme yapıların uzun ömürlü olacağını söylüyor. Fakat yine de en az 10 yılda bir çatı-duvar bakımlarının yaptırılması gereklidir. Kaliteli bir çadırda da tavan kaplamasının 5 yılda, yan kaplamaların da 8-10 yılda bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıca çadır kaplamasının bakım maliyeti betona göre çok daha düşüktür. Kısaca, barınak maliyetlerini düşürmek isteyenler gönül rahatlığıyla çadır yapıları tercih edebilirler.

Çadır Barınakların Yapısı Nasıl Olmalıdır?
Çadırın yapısı temelde çelik konstrüksiyon üzerinin branda kaplanması esasına dayanır. Piyasada merdiven altı üreticilerin artmasıyla birlikte pek çok çeşitte kalitesiz çadırlar üretilmeye başlandı.

Gerçek sağlam çadır ilk olarak iç-dış galvanizli iskeletten yapılmalıdır. Bu çadırın ömrünü etkileyen en önemli şeydir. Sadece dış galvanizli iskeletten yapılmış olan çadırlarda çok kısa bir zaman sonra oksitleme meydana gelir.

İç Dış Galvanizli Borular

Çadırın içinde doğal bir yaşam ortamının sağlanması için kullanılan branda çok önemlidir. Mutlaka anti bakteriyel brandaların kullanılması gerekir. Piyasada malı ucuza mal etmek için geri dönüşüm malzemesinden imal edenler bulunmaktadır. Üç kuruş kar etmek için hayvanlarınızın sağlığıyla oynamayın! Brandanın ışık geçirgenliği ve rüzgar direnci de hayvanlarınızın sağlığını korumak için önemli faktörlerdir.

Antibakteriyel Dış Branda

Çadırın uzun yıllar boyunca sert rüzgarlara ve kar yüküne maruz kalırlar. Yıllar içerisinde çadırın güvenle kullanılabilmesi için kullanılacak profillerin ve makas sistemlerinin sağlam olması gerekir. Öncelikle kıvrım bölgelerinde kaynaklı birleştirme yerine bükülmüş demir kullanılması gerekir. Böylelikle sert rüzgarlarda yeterli direnci gösterebilirler. Bunun yanında profillerin birleşme yerlerinde yine kaynaklı birleştirme yerine geçme sistemi kullanılmalıdır. AKAY çadır sistemlerinde profillerin ucun boğularak birbirine geçmesi sağlanır. Kaynaklanması gereken ek parçalarda ise elektrot kaynağı yerine gaz altı kaynak kullanılmalıdır.

Kaynaksız Büküm Yerleri

Geçmeli Kaynasız Boru Sistemi

Kış Aylarında Çadırları Isıtmak Zor mudur?
Çadır barınaklarda kış aylarında ısıtma konusunda hiçbir olumsuzluk yaşanmamaktadır. Peki, bu nasıl sağlanıyor? Kullanılan brandaya ek olarak yalıtım malzemesi olarak keçe kullanılmaktadır. Bunun dışında çadırın dış cephesine ilave yalıtım malzemesi de ilave edilmektedir. Yalıtım seçenekleri çadırın projelendirilmesi sırasında size opsiyon olarak sunulmaktadır.

Keçe Yalıtım Malzemesi

AKAY Çadır Neden Tercih Edilmeli?
Piyasada pek çok merdiven altı üretici bulunmakta. Bu firmalar yaptıkları çadırlara ömür boyu garanti verirler. Fakat kullanıcı bir sorunlar karşılaştığında firmayı yerinde bulamamaktadır. AKAY Çadır Türkiye ve Orta Doğu pazarındaki en köklü üreticilerden biridir. 2011 yılından beri aynı adresinde hizmet vermektedir. Bunun yanında Türkiye genelindeki binlerce referansımız kalitemizin ispatıdır. Bizimle çalışmak isteyen müşterilerimiz isterlerse daha önce yaptığımız işleri ziyaret edebilirler. Onlara satış öncesi ve sonrası her desteği veriyoruz. Fiyatlarımıza gelecek olursak piyasa genelinde bu kaliteye göre en uygun fiyatı sunuyoruz. Aklında böyle bir yatırım düşüncesi olan yetiştiricilerimiz bize her konuda danışabilirler.

AKAY ÇADIRIR’ın Ayrıcalıkları
İç dış galvanizli profil kullanırız
Kaynaksız geçme yöntemi iskelet kurarız
Kurumsal köklü bir firmayız

21.01.2018
60
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?