Ahır ve Kümeslerde Koku Sorunu

Ahır ve Kümeslerde Koku Sorunu

Ahır ve Kümeslerdeki Koku Sorunu

Hayvancılık işletmelerinin en büyük sorunlarından birisi de ahır, kümes ve gübre depolama yerlerindeki koku sorunudur. Doğru gübre yönetimi ve ahır havalandırmasının yapılmaması sonucunda hava kirliliği yaratılmış olur. Bunun yanında hayvanlarınızın verimliliğini de ciddi derecede düşer. AKAYÇADIR ekibi sizler için ahır ve kümeslerdeki koku sorununu nasıl çözebileceğinizi araştırdı. İşte detaylar…

 

Neden Koku Oluşur?

  • Açıkta bulunan gübrelikler: Ülkemizdeki en tipik gübre depolama şeklidir. Gübreler çoğunlukla ahırın bitişiğinde üstü açık bir şekilde depolanır. Ancak bu yöntem gübre kaynaklı kokuların başlıca sebebidir. Bilhassa belirli aralıklarla gübrenin karıştırılması ile bu koku daha artacaktır.
  • Ahır-Kümes Tabanındaki Gübreler: Her ne kadar günlük gübre küremesi yapılsa da hayvanların altında bir miktar gübre kalmaktadır. Tam anlamıyla bir temizlik yapılabilmesi için ahır ve kümeslerin su ile yıkanması şarttır.
  • Uygun Havalandırma Sisteminin Bulunmaması: Hayvanların yaymış olduğu gazlar doğru şekilde ahırdan atılmaz ise koku sorununun yanında hayvanların verimliliklerinde de düşüşe sebep olacaktır.

 

Kokular Nasıl Azaltılabilir?

Ahır İçerisinde Yapılması Gerekenler

  • Ahır projelendirmelerinde uygun sayıda ve konumda pencere ve baca konulmalıdır. Bu sayede ahır içerisinde hava döngüsü sağlanır ve koku sorunu ortadan kalkar. Fakat pencere konumlandırmasında hayvanların cereyanda kalıp üşütmemeleri için dikkatli olunmalıdır.
  • Ahırlara dış ortam ile hava döngüsünün sağlanabilmesi için fanlar takılmalıdır. Bunun yanında fanların ucuna da biyo-filtreler takılabilir. Bu sayede iç ortamdaki kokunun dış ortama yayılması önlenir.

 

Gübreliklerde Yapılması Gerekenler

  • Gübrelikler, su kaynaklarına en az 30m; sağımhanelere ise en az 15m uzaklığa inşa edilmelidir.
  • Gübrelikler üstü kapalı olacak şekilde planlanmalıdır.
  • Eğer mevcut gübreliğinizin üzeri açık ise, gübreliğinizin üzerini sap ya da çeşitli örtüler ile örtebilirsiniz.
21.01.2018
64
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?